3 minutes min

Vai izvēloties stikla vati, siltināšanu iespējams padarīt piecreiz efektīvāku?

Palielinoties darbaspēka un transporta izmaksām, kļūst aktuāli dažādi veidi kā padarīt darbus iespējami efektīvākus. Izvēloties tieši stikla vati, iespējams būtiski optimizēt siltināšanas darbus - savas elastības dēļ mīkstā stikla vate iepakojumā satur vairākas reizes lielāku izstrādāta materiāla tilpumu, nekā reāli aizņem vietas transportēšanas vai glabāšanas brīdī. Šīs priekšrocības var ievērojami atvieglot siltināšanas darbu loģistiku.

Izšķir divu veidu minerālvati - akmens un stikla. Akmens minerālvatei parasti ir nedaudz augstāka ugunsizturība, taču stikla minerālvate ir elastīgāka un izturīgāka. Iepakota mīkstā stikla minerālvate aizņem līdz pat piecas reizes mazāk vietas nekā izstrādātā veidā. To nodrošina stikla vati raksturojošākā īpašība - elastība, kas ļauj šo materiālu locīt un saspiest, neietekmējot tā siltumnoturības īpašības, kā arī vates biezumu. Elastību savukārt nodrošina īpašs izgatavošanas process: materiāls tiek “savērpts” no neticami smalkas un garas šķiedras. Tā ir tik smalka, ka no viena grama izejmateriālu tiek iegūts aptuveni 8 kilometrus garš pavediens. Attiecīgi, no viena kubikmetra sasmalcinātu izejvielu - izkausēta stikla, minerālu un saistvielu - iespējams saražot 150 m3 mīkstās stikla vates. Ar šādu apjomu pietiek trīs mūra privātmāju jumtu siltināšanai vai vienas koka karkasa privātmājas pilnīgai nosiltināšanai.

Mīkstā stikla vate dod zināmas priekšrocības, ja vēlaties ietaupīt uz transporta izdevumiem, kā arī ietaupīt vietu noliktavā vai būvobjektā. Tomēr, lai plašajā produktu klāstā izvēlētos izmaksu ziņā atbilstošāko, nepieciešams pirmkārt zināt savas vajadzības. Minerālvatei ir vairākas funkcijas, starp kurām ir siltumizolācija un skaņas izolācija. Ja nepieciešama minerālvate skaņas izolācijai (galvenokārt starpsienās), nav nepieciešams izvēlēties to pēc siltumvadītspējas koeficienta (lambda) un svara, jo šie rādītāji ļoti nebūtiski ietekmē materiāla skaņas izolācijas spējas.

Savukārt izvēloties minerālvati siltumizolācijai, jāņem vērā, ka augstāka lambda koeficienta vērtība nozīmē zemāku siltumnoturību. Visefektīvāk savu siltināšanas funkciju pildīs tieši minerālvate ar zemāku lambda koeficienta vērtību. Šobrīd Latvijā jau ir pieejama stikla vate ar ļoti zemu lambda koeficientu - 31. Šāds materiāls ļaus ietaupīt gan uz darba stundām, gan būvmateriāliem, jo ar tā palīdzību iespējams veidot plānāku sienas pīrāgu.

Lai siltināšanas darbi tiešām būtu ērti un ritētu maksimāli raiti, jāsaprot, vai nepieciešama vate ruļļos vai loksnēs. Šeit gan daudz nosaka montāžas strādnieka paradumi - dažiem ērtāk ir izmantot rulli, citiem - loksnes. Ruļļu stikla vati iespējams griezt un izmantot kā loksnes, kad tas nepieciešams. Isover piedāvā vienādas vērtības un biezuma stikla vati gan ruļļos gan loksnēs - atliek tikai izvēlēties to, kura vairāk atbilst iecerēto darbu veikšanai un darbu veicēja gaumei.

 

Vēl viens iemesls, kas padara stikla vati īpaši aktuālu divdesmit pirmajā gadsimtā, ir tās ilgtspējība un draudzīgums apkārtējai videi - tā ne tikai palīdz taupīt apkurei izlietoto enerģiju, bet arī tiek ražota no otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Piemēram Isover ražotā stikla minerālvate satur vairāk par 80% atkārtoti izmantotu izejvielu, bet gadā šī ražotāja atkārtoti izmantotā stikla daudzums parsniedz 700 kravas mašīnu kravas, jeb 250 miljonus pudeļu. Izejmateriālam iespējams izmantot arī savu mūžu nokalpojušu stikla vati, kuras vidējais kalpošanas vecums ir 50 gadi.